מצבות קיר/סנהדרין היסטוריה:
הסנהדרין, "מועצת הזקנים", גוף הדתי העליון ביהודה בימי בית שני. הואיל ובמועצה זו ישבו 71 דיינים והואיל ובהמשך נתגלתה מערה ובה בין 70 ל 80 כוכי קבורה עם סממנים יהודיים נקבע ע"י פוסקים גדולים כי אלו קברי חברי מועצת חכמי תורה. חיזוק לכך התקבל עת התגלה ארון קבורה עליו השם יצחק. מכאן הוכשרה למעשה שיטת קבורה בכוכים.

מצבות קיר בעת הזו - 2023-2024:
מצוקת מקומות הקבורה בישראל הובילה לאימוץ שיטת קבורה העתיקה שהפכה לנפוצה וכיום רבים מהקברים בארץ הם קברים בקבורת סנהדרין. האצה זו הובילה את בוני המצבות הוותיקים ללמוד את תחום מצבות הקיר ביסודיות, להצטייד במכשור המתאים לסוג ייחודי זה של קבורה והנצחה ולהבין איזה מהחומרים עדיפים על אחרים לייצור מצבת קיר עמידה, ראויה ומכובדת. גם בתחום זה על בונה המצבות ללמוד היטב את טיבם של יחסי משקלים ואיכויות של חומרי בנייה קושרים, אחרת מצבות קיר ואלמנטים צמודים אליהם (אותיות מודבקות, עיטורים, אגרטלים ובתי נר) עלולים להעמיד בסכנה את המבקרים שנמצאים בסמיכות ללוחות הניצבים בגובה 3 - 5 קומות קברים.

גם האתגר העיצובי בתחום יחסית חדש של מצבות קיר שמצד אחד גודלן הקטן מקשה על יכולת הכלת דברי ההנצחה (כיתוב המצבה) מרובים, כפי שמצבות בקבורת שדה מאפשרות, הובילו חלק מבוני המצבות להתמקצעות ספציפית לתחום מצבות קיר ולוחות זיכרון.

גודלן הקטן יחסית של מצבות קיר כאמור הוביל לפיתוח תחום אבנים, שיש, גרניט וסלעים במידות קטנות וגימורים הישרים שפתח הגומחה במצבה לקיר מחייב.

לסיכום: מצבות קיר דורשות ידע נרחב השונה מתחום מצבות בקבורת השדה ו/או קבורה רוויה/רבודה באולמות, זו הסיבה שהחלטנו להתמקצע בנישה זו, להצטייד בציוד המתאים ולפתח קשרים עסקיים ענפים עם יצרני שיש ואבן רציניים שיספקו לנו חומרי גלם מעולים במחירים מיוחדים שלא יכבידו על לקוחותינו ויובילו למקסימום איכות ועמידות במינימום תקציב.

מגמות:
ענף מצבות קיר ולוחות זיכרון צובר תאוצה לנוכח מצוקת מקומות הקבורה בישראל וכיום נרכשות עתודות קרקע עצומות במחירים אסטרונומיים על מנת לענות על ביקוש הצפוי. פרסום ראשון: חברה קדישא תבנה בראשון לציון מתחם תת קרקעי ל- 30 אלף קברים

החומרים מהם בנויות מצבות קיר:
חומרים למצבות קיר: מצבות קיר בנויות מאבן, שיש, גרניט, סלעים וכל חומר קשיח ועמיד לפגעי מזג האוויר ומתאים להתקנת אותיות בשלל שיטות הנהוגות במצבות, לוחות זיכרון ואנדרטאות.

המחירים המקובלים למצבות קיר:
ככלל טווח מחירי מצבות קיר הממוצע נע בין כ - 1.400 ש"ח  ועד כ- 3.500 ש"ח ואף יותר, בהתאם לסוג החומר ומספר האותיות ועיטורים שנקבעו בעיצוב, בית הנר והאגרטל. כשמציעים לכם מצבה לקיר בפחות מסכומים אלו, יש לבדוק בשבע עיניים, זה לא תקין ו/או הגיוני ובסופו של יום מחיר סופי שתשלמו ינוע סביב מספרים הללו. המחיר יכלול אחריות לשנים ארוכות, ולא יכלול מיסים ואגרת רישוי למצבת הקיר.

אותיות ועיטורים על מצבת קיר:
אותיות ועיטורי מצבת קיר מותקנים על מצבת הקיר בהדבקה/חריטה/התזה וחיבור בדבקים/חומרי בנייה קושרים, חציבה והברגה. מקובל שכל הטקסט מופיע על לוח המצבה. לעיתים מוסיפים בדפנות המצבה עיטורים וסמלים כמגן דוד ועוד. הואיל ושטח הכיתוב קטן יחסית למצבה בקבורת שדה, רצוי להתייעץ עם בונה המצבה על סוגי אותיות וגודלן, כך גם בנוגע לעיטורים והסמלים.

רעיונות לעיצוב מצבות קיר מיוחדות:

למרות היותן של מצבות קיר בגודל אחיד שאמור לאטום מפתח זהה על קיר בן 3 עד 5 קומות שבכל קומה שורת מצבות ניתן לעצב מצבה לקיר בשלל עיצובים. החל ממצבה בהידור מאופק הכוללת אבן ועליה כיתוב בלבד ועד מצבות קיר שהן יצירות אמנות של ממש. לבבות, עיטורים, הדבקת אבני חן, דיוקן המנוח ועוד הם רק חלק קטן באפשרויות עיצוב מיוחדת. מומלץ להתייעץ עם בונה המצבה, לספר לו על המנוח ועל מה אתם מרגישים כלפיו ומעוניינים שיופיע על גבי המצבה, ומומלץ לעיין ב-דוגמאות בקטלוג מצבות קיר ולכוון את בונה המצבה לסגנון שהנכם מעוניינים בו.

רעיונות לעיצוב מצבות קיר:
✓ מצבות קיר עם אלמנטים של לב.
✓ מצבות קיר המשלבות איורים ועיטורים המעידים על עיסוק המנוח בחייו (גיטרה ועוד למוזיקאי וכן הלאה) ו/או על ייחוסו כבן למשפחת הכהנים לווייים ועוד.
✓ מצבה קיר עם צילום המנוח.
✓ מצבות קיר עליהן תבליטים מוזהבים ו/או מוכספים ו/או אבני חן ו/או אבנים אחרות.
✓ מצבות קיר עליהן ציורים ואיורים.
✓ מצבות קיר עם משטחי מתכת וחרס ועליהם מתבצע הכיתוב ו/או חלק מהכיתוב כמו שם ו/או כינוי הנפטר.
✓ מצבות קיר בפונטים מיוחדים המשלבים כתב יד.
✓ מצבות קיר שהאבן היא המוטיב המיוחד, בין אם על ידי השחזה במיקומים מיוחדים ובין עם ליטוש חלק והותרת חלק כאבן טבעית.
✓ מצבות קיר שבמסגרת עיטורי סמלים כמו מגן דוד ועוד.
✓ מצבות קיר עם אבנים, שיש וגרניט צבעוניים ( ✓ אדום ✓ שחור ✓ אפור ✓ ירקרק ועוד...)
✓ מצבות קיר עם בית נר ואגרטל מיוחדים המונחים על מדף בחזית המצבה.
✓ מצבות קיר מזכוכית

       כיצד הפכה "מצבות קיר" למובילה בתחום מצבות לקבורת סנהדרין בארץ
כיצד הפכה מצבות קיר למובילה בתחום מצבות לקבורת סנהדרין בישראל
     זקוקים למצבות בקבורת שדה?
מצבות בקבורת שדה וקבורה רוויה (רבודה) באולמות אנו ממליצים תמיד לפנות אל מצבות מצדה מבוני מצבות הוותיקים, מוכשרים והוגנים בארץ, ולחברה הוותיקה מצבות ברקת הנמנית עם בוני מצבות המוכרים ופעילים בישראל. באם ברצונכם לבדוק אופציות נוספות אנו ממליצים לחפש בוני מצבות מומלצים איכותיים והוגנים באתר אינדקס מצבות הישראלי המציג מעל 50 בוני מצבות הבכירים בארץ.

| מצבות קיר | תמונות מצבות קיר | מחירי מצבות קיר | ייעוץ והצעת מחיר | השותפים שלנו |